Sağlık Hizmetlerinde Ulusal Akreditasyon Programı Açılış Toplantısı Ankara Rixos Grand Hotel'de Yapıldı. (24 Şubat 2017)

Enstitümüz koordinasyonunda düzenlenen Sağlık Hizmetlerinde Ulusal Akreditasyon Programı Açılış ve Tanıtım Toplantısı, 24 Şubat 2017 tarihinde  Ankara Rixos Grand Hotel'de yapıldı.

Bir yılı aşkın süreçte yürüttüğü program altyapısı ile pilot çalışmaların bir sonucu olarak, hastanelere yönelik Ulusal Akreditasyon Programını oluşturan Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA), 24 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdiği açılış ve bilgilendirme toplantısı ile Hastane Akreditasyon Programını kamuoyuna ilan etti.

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon (TÜSKA) Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mustafa BERKTAŞ yaptığı açılış konuşmasında, TÜSKA’nın kuruluş amacı, bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ile bundan sonraki yol haritası hakkında katılımcıları bilgilendirerek, sağlıkta akreditasyon ile asıl hedefin ulusal çapta sağlıkta kalite kültüründe sürekli iyileşmeye odaklanan bir değişimi yakalamak olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ ise yaptığı konuşmasında “2015 yılında ülkeye iki önemli kurum kazandırdıklarını ve bu kurumların Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı olduğunu” ifade ederek, “Sağlıktaki önemli boşlukları dolduran bu iki kurumun meyvelerini vermeye başladığını, kalite kültürünü bir üst lige taşıyacak Ulusal Akreditasyon Programı ile hastaneleri akredite etmenin ülkemiz açısından sevindirici bir nokta olduğunu” vurguladı.

Toplantıda daha sonra Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ’ün katılımı ile Ulusal Hastane Programının açılışı yapılarak hastanelerden ilk başvurular alınmaya başlandı. Pilot çalışmalarının da yürütüldüğü Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi, Özel Koru Ankara  Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi yöneticileri eliyle Akreditasyon başvuruları yapıldı. Sağlıkta Akreditasyon Denetçilerinin sertifikaları da yineSağlık Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ tarafından denetçilerimize takdim edildi.

Verilen aradan sonra programın ikinci bölümüne geçildi. Bu bölümün başında Kamu Hastaneleri Kurum Başkanımız Sayın Prof. Dr. Alper CİHAN, yaptığı konuşmalarında “Ülkemize özgü oluşturulan bu sistemin çok önemli olduğunu, yeni dönemde kurumsal kaliteye daha fazla önem vereceklerini, ulusal akreditasyon çalışmalarının bu noktaya gelmesinden büyük memnuniyet ve mutluluk duyduğunu, bundan sonra hastanelerin Akredite olmak için çalışmalara başlamasının gerekliliğini ifade ettiler.”

Sağlık Bakanlığı üst düzey yöneticileri, İl Sağlık Müdürleri, İl Genel Sekreterleri, İl Halk Sağlığı Müdürleri ile ülke genelindeki hastane yöneticilerinin ve kalite direktörlerinin yoğun ilgi gösterdikleri, oldukça yüksek katılımlı program, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü ekibi tarafından yapılan ve Ulusal Akreditasyon programının tanıtıldığı sunumlarla sona erdi.

Ulusal Akreditasyon Programının ülkemize hayırlı olmasını diliyor, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında sağlık hizmetlerinde gerçekleştirilen niceliksel artışın, özlenen niteliksel artışa dönüşmesini temenni ediyoruz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
“TÜSKA Denetçi Eğitim Programı” Yürürlüğe Girdi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerine (ADSM) yönelik TÜSKA ADSM Akreditasyon Programı Pilot Çalışmaları başladı… Sağlıkta Akreditasyon Denetçi Adayları Belirlendi (05.02.2018) TÜSKA Hastane Akreditasyon Programı SAS Hastane Seti ISQua Tarafından Yeniden Akredite Edildi. Yoğun talep nedeniyle Sağlıkta Akreditasyon Denetçisi Aday Adayı Başvuruları 17 Ocak 2018 tarihine kadar uzatılmıştır. “Sağlıkta Akreditasyon Denetçisi (SAD)” yetiştirmek amacıyla “Denetçi Eğitim Programı” başvuru ilanı. -- İlan Güncellendi (12.01.2017) TÜSKAnet Öz Değerlendirme Simülasyon Programı ile Hastanenizin Akreditasyon İçin Hazır Olup Olmadığını Test Edebilirsiniz. Sağlık Turizmi Geliştirme Çalıştayı’na Davetli Misafir olarak katıldık… Hastane Kalite Yönetim Sistemleri (Mevcut Durum Analizi) Çalıştay Raporu 34. ISQua Konferansı ve ISQua Genel Kurul Toplantısına Katıldık – Londra Akademi-Klinik İşbirliği Olarak Kalite İyileştirme Uygulaması "Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Dergisi" Yayın Hayatına Başladı Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri’nde, Sağlık Hizmetlerinde Ulusal Akreditasyon Sistemi Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM) Akreditasyon Standartları yayınlandı. II.Ulusal Akreditasyon Bilim Kurulu Toplantısı yapıldı. 7 Haziran 2017 - Ankara Hastane Kalite Yönetim Sistemleri Çalıştayı / 26 Mayıs 2017 “Hastane Akreditasyon Program Rehberi” ile “Hastane Akreditasyon Standartları Uygulama Rehberi” yayınlandı. Kapasite Geliştirme Eğitimi Gerçekleştirildi. / 10 - 12 Mayıs 2017 Bilim Kurullarımızın İlk Toplantısı Yapıldı. / 11 Nisan 2017 - Ankara TOBB Sağlık Kurumları Meclis Toplantısına Davet Edildik. / 7 Nisan 2017 - Ankara TÜM HABERLER