Hastane Kalite Yönetim Sistemleri Çalıştayı / 26 Mayıs 2017

Enstitümüz tarafından düzenlenen “Hastane Kalite Yönetim Sistemleri Çalıştayı (Mevcut Durum Analizi)” Ankara Bera Otelde 26 Mayıs 2017 Cuma günü gerçekleştirilmiştir.

Kamu ve özel sektörden hastane yöneticisi ve kalite direktörleri, uzman ve akademisyenler ile Bakanlık ilgili birimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda; ülkemizde hastane kalite yönetim sistemleri alanındaki mevcut durum, güçlü ve zayıf yönler, iyileştirme önerileri, alana ilişkin öncelikler ve beklentiler konuları ele alınarak sektör temsilcileri ile değerlendirilmiştir.

TÜSEB Başkanı Sayın Prof. Dr. FahrettinKeleştemur’un açılış konuşması, Kalite Yönetimi ve İyileştirme Birimi Sorumlusu Sayın Dr. Keziban Avcı’nın da çalıştayın amaç ve hedeflerine ilişkin yaptığı bilgilendirme ile başlayan programda Türk Standartları Enstitüsü’nden Sayın Hidayet Şahin ISO Kalite Yönetim sistemini, Anadolu Sağlık Merkezi’nden Sayın Uzm. Dr. HişamAlahdab ISO Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirme sürecine ilişkin deneyimlerini, Türkiye Kalite Derneği’nden Sayın Nazmi Karyağdı EFQM Kalite Yönetim Sistemini anlatmış ve konuya ilişkin deneyim ise Tepe Servis Yönetimi-Şehir Hastaneleri’nden Sayın Özlem Füsun Sevimtarafından aktarılmıştır. Ayrıca Yalın Yönetim Sistemi ve Uygulama Örneği konusu da Sayın Prof. Dr. Ayberk Kurt tarafından sunulmuştur.

Yönetim sistemlerine ilişkin genel bir hatırlatmadan sonra Sayın Dr. Abdullah Öztürk tarafından Sağlık Bakanlığı Kalite İyileştirme Uygulamaları özetlenmiştir. Kalite iyileştirme ve yönetim sistemi kurmaya yönelik tüm bu çabalara ek olarak hastaneler açısından hizmet sunum surecinde yaşanan sorunlar, öncelikler ve beklentiler ise kamu hastaneleri için Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Sayın Prof. Dr. Nurullah Zengin, üniversite hastanesi için Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Birimi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöverve özel hastaneler için Acıbadem Grubu Hastaneleri Kalite Direktörü Sayın Çağlayan Saral tarafından anlatılmıştır.

Programın ikinci bölümünde ise Enstitümüz Kalite Bilim Kurulu üyelerinin moderatörlüğündekalite iyileştirme çalışmaları sunumları yapılmış, bu kapsamda Sayın Prof. Dr. Sıdıka Kayatarafından Hastane Kalite Yönetim Sistemleri, Sayın Doç. Dr. Rabia Kahvecitarafından Klinik Bakım Süreçlerinde Kalite İyileştirme Çalışmaları, Sayın Prof. Dr. Ayberk Kurttarafından Operasyonel Süreçlerde Kalite İyileştirme Çalışmaları, Sayın Prof. Dr. Mehveş TarımtarafındanHastaneler için Kalite Stratejileri-Öncelik Belirleme Süreci konuları ele alınmış ve neredeyiz, nerede olmak istiyoruz, nasıl bir yöntemle amaçlarımıza ulaşabiliriz sorularına cevaplar aranmıştır.

Sağlık hizmetlerinin daha kaliteli olarak sunulması yönündeki ihtiyaç ve çabaların değerlendirildiği çalıştaya ilişkin sunumlar ve rapor en kısa zamanda yayımlanacaktır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
“TÜSKA Diyaliz Merkezi Akreditasyon Programı” hazırlık çalışmalarımız başladı… TÜSKA Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) Akreditasyon Programı Bilgilendirme Toplantılarımız başladı. TÜSKA olarak tüm paydaşlarımızın 9 Haziran Dünya Akreditasyon Günü’nü kutlarız. “Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Dergisi” yayın hayatına başladı. “İtiraz ve Şikâyetleri Değerlendirme Kurulu” toplandı. Ulusal Akreditasyon Bilim Kurulumuzun üçüncü olağan toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Kalite Bilim Kurulumuzun üçüncü olağan toplantısı yapıldı. SAD Adayı Temel Eğitim Programı Genel Sınav Sonuçları Açıklandı! Akreditasyon Denetim Yöntemimiz "En İyi Uygulama 1.'si" Ödülü Aldı! Sağlıkta Akreditasyon Standartları-ADSM Setine İlişkin Görüş ve Öneri Alınması “Sağlıkta Akreditasyon Denetçi Adayı Temel Eğitim Programı”düzenlendi. (26-30 Mart / 16-20 Nisan 2018 - Ankara) Sağlıkta Akreditasyon Denetçi Adayı Temel Eğitim Programı Teorik Sınav Sonuçları Açıklandı! TÜSEB Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanlığı'na Prof. Dr. Figen ÇİZMECİ ŞENEL atanmıştır. “TÜSKA Denetçi Eğitim Programı” Yürürlüğe Girdi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerine (ADSM) yönelik TÜSKA ADSM Akreditasyon Programı Pilot Çalışmaları başladı… Sağlıkta Akreditasyon Denetçi Adayları Belirlendi (05.02.2018) TÜSKA Hastane Akreditasyon Programı SAS Hastane Seti ISQua Tarafından Yeniden Akredite Edildi. Yoğun talep nedeniyle Sağlıkta Akreditasyon Denetçisi Aday Adayı Başvuruları 17 Ocak 2018 tarihine kadar uzatılmıştır. “Sağlıkta Akreditasyon Denetçisi (SAD)” yetiştirmek amacıyla “Denetçi Eğitim Programı” başvuru ilanı. -- İlan Güncellendi (12.01.2017) TÜSKAnet Öz Değerlendirme Simülasyon Programı ile Hastanenizin Akreditasyon İçin Hazır Olup Olmadığını Test Edebilirsiniz. TÜM HABERLER